Topics & Program

Program

The conference will give the participants a unique opportunity to present their results in this field, see the results of others and discuss the many foreseeable developments.

Monday, July 15

Chairman: Goce Chadzitaskos, Jiří Hrivnák

09:00 – 09:30 Opening  
09:30 – 10:15 Jiří Hrivnák Ten types of Weyl group orbit functions
10:20 – 10:50 Marzena Szajewska Icosahedral symmetry breaking: C60 to C78, C96 and to related nanotubes
10:50 – 11:20 Coffee break  
11:20 – 11:50 Lenka Háková Interpolation of digital data using orbit functions of B3 and C3
11:55 – 12:25 Lenka Motlochová Cubature rules arising from hybrid characters of compact simple Lie groups
12:25 – 14:00 Lunch break  
14:00 – 14:45 Agnieszka Tereszkiewicz Orbit functions for non-crystallographic groups
14:50 – 15:20 Ondřej Kajínek Orbit convolution in image processing
15:20 – 15:50 Coffee break  
15:50 – 16:20 Agata Bezubik Verma bases for representations of Lie algebras
16:25 – 17:10 Jean-Bernard Zuber Sum rules on tensor multiplicities
18:30 – 20:00 Concert  

Tuesday, July 16

Chairman: Lenka Háková

09:00 – 10:00 Keith Taylor A Fourier Transform and the C*-algebra of Crystal Groups
10:05 – 10:50 Anatoly Nikitin Supersymmetric and superintegrable models of quantum mechanics
10:50 – 11:20 Coffee break  
11:20 – 11:50 Petr Novotný Graded Contractions of Representations of Lie Algebra sl(3,C)
11:50 – 12:20 Dalibor Karásek Solvable extensions of nilpotent Lie algebras from the cohomological viewpoint
13:00 – 18:00 Boat trip with lunch  

Wednesday, July 17

Chairman: Agnieszka Tereszkiewicz

09:00 – 10:00 Arthemy Kiselev The calculus of multivectors on noncommutative jet spaces
10:05 – 10:50 Miloš Tater Polynomial solutions of the Heun equation
10:50 – 11:20 Coffee break  
11:20 – 11:50 Jiří Hrivnák Fourier transforms of E-functions of O(5) and G(2)
11:55 – 12:25 Irina Yehorchenko Differential Invariants of Transitively Differential Algebras
12:25 – 14:15 Lunch break  
14:15 – 18:00 Trip  

Thursday, July 18

Chairman: Keith Taylor, Marzena Szajewska

09:00 – 10:30 Franz Hinterleitner Discretization of Geometry in Loop Quantum Geometry
10:30 – 11:00 Coffee break  
11:00 – 11:30 Irena Hinterleitner Geodesic mappings
11:35 – 12:05 Josef Mikeš On holomorphically projective mappings
12:05 – 14:00 Lunch break  
14:00 – 14:45 Mark Bodner Breaking of Icosahedral Symmetry and the geometric construction of Fullerenes
14:50 – 15:35 Anatolij Antonevich Weighted Composition Operators: Spectral properties and application
15:35 – 16:05 Coffee break  
16:05 – 16:50 Pierre-Philippe Dechant What Clifford algebra can do for Coxeter groups and root system
18:30 – 22:00 Conference dinner  

Friday, July 19

Chairman: Arthemy Kiselev

09:00 – 09:45 Goce Chadzitaskos Quantum mechanics on discrete chains
09:50 – 10:20 Stepan Manko Inverse Scattering for Energy-Dependent Schrödinger Equations
10:25 – 10:55 Alexander Minakov Parametrices for the modified Korteweg – de Vries equation in a modulated elliptic wave region
10:55 – 11:25 Coffee break  
11:25 – 11:55 Satoshi Ohya Parasupersymmetry in quantum graphs
12:00 – 12:30 Zofia Grabowiecka Universal C*-algebra and crossed product of C*-algebra by an endomorphism

Related Events

Monday
Concert - Performance of "Singing at home"
Tuesday
Boat trip to Hřensko
Wednesday
Hiking
Thursday
Dinner

Topics to be discussed at the conference include

  • discrete special functions
  • Fourier transforms on lattices
  • discrete geometry
  • finite Coxeter groups, polytopes and polyhedra
  • numerical integration methods
  • trigonometric approximations and interpolations
  • harmonic analysis on lattices in n-dimensional Euclidean space
  • discretization of polynomials of several variables

Arrival day: July 14 (Sunday).
Lecture days: July 15-19.
Departure day: July 20 (Saturday).